Jiří Pácal – Central Europe Holding

Jiří Pácal – Central Europe Holding

Z učitele na gymnáziu se stal jeden z nejfundovanějších odborníků na reality. Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, se podílel na mnoha právních normách a svými komentáři a názory přispívá často do médií. Žije v rodinném domku se zahradou v Poděbradech, které jsou jeho srdcovou záležitostí.

Jak dlouho pracujete v realitách, co jste dělal předtím?
S realitami jsem začal v roce 1991. Před tím jsem se připravoval na práci na PřFUK, katedra fyzické geografie a také jsem učil na půl úvazku na Gymnáziu Botičská matematiku a zeměpis. Tedy v realitách přes dvacet let a odklon od původní dráhy značný.

Proč jste se rozhodl pro takovou změnu oboru?
Prvním impulsem byla shoda několika náhod - nespokojenost se vztahy na katedře a existenční problémy. Příjmy by stačily na bydlení, nebo jídlo, nebo ošacení, ale rozhodně ne na tyto věci společně. Nová práce byl nejprve je stres, bylo potřeba odsunout, co vím a rychle se učit nové. Zároveň šlo o velké dobrodružství, mám rád historii, architekturu, komunikaci a obchodní dovednosti, to vše v tom bylo. Nyní mě oslovují hlavně lidmi, kterými jsem obklopen.

Obracejí se na vás často média, abyste komentoval realitní situaci. Pokládáte sám sebe za realitního odborníka, v čem je vaše „bohatství“?
Zní to nadutě, ale docela si s odborností fandím. Myslím, že se v realitách orientuji, mohu tak většinu obchodů dělat sám, troufnu si i na konzultace a poradenství velkých a složitých obchodů, ale i věcí periferních až realitně exotických. Vlastních reálných obchodů, kdy jsem sám kupoval, prodával, pronajímal, rozprodával, stavěl, mám za sebou hodně. Vedle praxe jsem byl u vzniku několika důležitých právních norem (vlastnictví bytů, deregulace nájmů, občanský zákoník atd.). Snažím se co nejdetailněji trh sledovat a mapovat, informační systém mám dobře propracovaný. Monitoruji reality od r. 1996.
Hlavním bohatstvím je asi selský rozum a zkušenosti ze situací, kterými jsem si v realitách prošel. I když nejsem právník, napíšu většinu smluv a dokumentů, orientuji se v občanském i obchodním zákoníku, daních, řízení společnosti, nebojím se sám rozhodovat.

Jste ve vedení společnosti, která aktivně vyhledává k investici nemovitosti hlavně na pražském trhu. Jaká jsou kritéria výběru, než nějakou nemovitost koupíte a jak dlouho to asi trvá?
Hledáme neustále, k mnoha příležitostem se vracíme a zkoušíme znovu. Někdy se obchod uskuteční v řádu několika dnů, jindy jednáme několik let. Kritériem výběru je ekonomická smysluplnost investice. Pro radost si lze koupit chalupu, rybník s honitbou, nebo zámek. Ve firmě jde o to, aby se investice vrátila. Některá je dlouhodobá a jde o výnosy. Nemusí být hned, ale lze jich v čase dosáhnout. Někdy se podaří vydělat na rychlém prodeji či rozprodeji dál. Kalkulace zisku je dána rizikem, nyní bych pod 8% p.a. nešel.

Jaký byl váš poslední obchod, z kterého jste měl radost, nebo který se naopak nevyvedl?
Radost jsem měl z koupě domku s dvěma byty v centru Poděbrad. Z rušné obchodní ulice projdete průchodem k domku v zahradě – radost tam bydlet. Občas dostávám mandát ke koupi nemovitosti pro někoho, kdo má ke mně důvěru a nemá čas. Fajn byla například vila v centru Kadaně, nemovitost ve Špindlerově mlýně, či prodej historické chalupy u Kaplic. Těch, co se nevyvedly, je však hodně. A bohužel často je to proto, že někdo chce podvádět, zamlčovat, poslat jinému černého Petra. Nedávno jsem mále koupil dům s falešnými dokumenty.

Do jakých nemovitostí se podle vás určitě vyplatí investovat, nebo jaké typy domů mají v budoucnu tento potenciál?
Vyplatí se investovat do domova, do rodinného bydlení. Ostatní investice jsou hodně o spekulaci, vývoji trhu, zkušenostech. Někde je fajn koupit pozemek, jindy dům na náměstí malého města. Čím větší trh, tím více vlčáků a tím i konkurentů. Pokud jde třeba o byt, tak určitě pozor, v jakém domě a kdo jsou ostatní vlastníci jednotek. Hlavně si vše dobře promyslet, zkonzultovat, a pokud koupíte, tak se řádně starat. Potenciál růstu mají ty nemovitosti, o které je dobře pečováno. Zásadní to je u bytů ve vlastnictví.

Jak aktuálně hodnotíte atmosféru na realitním trhu?
Doba ledová. Málo obchodů, nové byty se prakticky nestaví, až na rodinné domky. Na obchod se dlouho čeká, složitě se jedná. Kupující mají omezenější možnost půjčit si peníze. Nájemci bytů zneužívají častěji díry v občanském zákoníku, deregulace je zmatek, cenové mapy v nedohlednu. Nájemci komerčních prostor sem tam nemají na zaplacení. Výnosy klesají. Paradoxní je, že subjektů, které médiím v rozporu s faktickými výsledky reportují v tiskových zprávách o mimořádných úspěších, je možná více a více. 

Jaký je největší nešvar současné české realitní oblasti?
Nešvarů je více. Nepožaduje se odbornost a realitní kancelář jako živnost volná? Serióznost a slušnost jsou často přehlíženy. Ale začíná to z vrchu - máme mizernou legislativu a není mnoho šancí na brzké zlepšení. Soudy jsou pomalé a jejich rozhodování lze těžko předjímat. Podvádění, neplnění, šizení, se vyplácí až moc často.

V jaké nemovitosti bydlíte a je to podle vás ideální bydlení, nebo byste měnil?
Bydlím v rodinném domě se zahradou v Poděbradech, slepá ulice a sousedské vztahy jsou dobré, nebo výborné. Pomáháme si, máme hodně společných akcí. Mezilidské vztahy jednoznačně přebijí případné jiné nedostatky. Pracovat ve velkém městě a bydlet v malém a krásném, to má celou řadu výhod. Jen ta jízda po dálnici občas unavuje. Ale Poděbrady bych za jiné město nevyměnil.


 

Jitka Vrbová